Ładowanie...

Oferta terapii obrzęków

Przedstawiamy Państwu naszą spersonalizowaną ofertę. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami

Terapia obrzęków

Postępowanie fizjoterapeutyczne z pacjentami, którzy z różnych powodów doświadczają różnego rodzaju obrzęków jest po dziś dzień ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o ograniczenie skutków ubocznych wynikających z prowadzonej radio i chemioterapii.

Badania prowadzone w Niemczech zarówno w zakresie manualnego drenażu jak i masażu elektrostatycznego są w tej mierze niewątpliwie najobszerniejsze. Warto tu wspomnieć o niemożliwym do przecenienia rozwoju koncepcji drenażu prowadzonej przez doktora Asdonka W 1963 roku pomysł na tego typu terapię prezenrowana przez dr. E. Vodera podjął niemiecki lekarz dr Johannes Asdonk z Essen. Z biegiem czasu dołączył on do tej terapii chwyty stosowane przy obrzękach oraz terapię uciskową (kompresję) i w roku 1972, po zaprezentowaniu jej w aspekcie naukowym, wprowadził ją do oferty leczniczych zabiegów medycznych jako „fizjoterapię na obrzęki wg Asdonka”.

Skuteczność terapii Asdonka mogła zostać udowodnionamiędzy innymi na podstawie wprowadzonej przez prof. Kuhnke z Bonn analizy objętościowej kończyn. W 1973 roku powstała pierwsza na świecie specjalistyczna klinika limfologiczna - „Feldbergklinik Dr. Asdonk”. Do Polski metodę wprowadził fizjoterapeuta, docent metody dr.. Asdonka i Ackermana Krzysztof Białas, a w jej rozwój zaangażował się dr Jarosław Jasięga oraz dr Robert Trybulski. Wiecej informacji na KTO.com

Fizykoterapia

Jedną z wielu metod fizjoterapii szczególnie stosowaną w celu leczenia dolegliwości bólowych towarzyszących chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa, stawów obwodowych, złamań, ran, porażeń mięśni, odnowie biologicznej, i wielu innych jest fizykoterapia. Fizykoterapia właściwie stosowana nie wywołuje skutków ubocznych. Chociaż istnieją naukowe podstawy wyjaśniające jej działanie, to skuteczność fizykoterapii jest często tematem dyskusji szczególnie wśród terapeutów manualnych.

W fizykoterapii wykorzystuje się bodźce fizyczne pochodzenia naturalnego ( np: słońce, klimat, woda, itp) lub sztucznego (np: pole magnetyczne) celem wwolania określonych efektów leczniczych. Wskazania do fizykoterapii sa ogromne i jest to najbardziej dynamicznie rozwijajaca sie część fizjoterapii dostarczając każdego roku nowe narzędzia pracy fizjoterapeutom.

Kinezyterapia

Kinezyterapia (gr. kinesis – ruch) – leczenie ruchem, Podstawą jej są odpowiednio zaplanowane ćwiczenia ruchowe oparte o indywidualne deficyty ruchowe pacjenta Ruch staje się środkiem leczniczym, mającym wpływ na cały organizm. Zadaniem kinezyterapii jest maksymalne usunięcie niesprawności fizycznej i przywrócenie jak najlepszego możliwe poziomu sprawności ruchowej. Trening może mieć charakter zarówno neurorehabilitacji poudarowej jak i medycznego treningu sportowego opracowanego dla zawodników różnych dyscyplin sportowych czy też korekcji wad postawy .

Terapia manualna

Medycyna manualna jest znana we wszystkich krajach świata odtysięcy lat. W USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandiiod ponad 100 lat istnieją szkoły wyższe chiropraktyki i osteopatiio programie podobnym do naszych akademii medycznych, ale z dodaniem kilku tysięcy godzin nauczania procedur manualnych.

Leczenie manualne w tych krajach jest oficjalnie uznane i opłacane przez narodowe fundusze zdrowia, a pacjent ma prawo do domagania się takiej formy leczenia. Istnieje bardzo wiele szkół i koncepcji terapii manualnych ale ich wspłólnym mianownikien jest zawsze biomechanika i anatonia czynnościowa.